UNE 2013 awards ceremony honors student and faculty achievements

May 02, 2013

The University of New England 2013 Annual Biddeford Campus Awards Ceremony on April 23, 2013 honored graduate and undergraduate students, faculty and staff who have excelled in scholarship and in their contributions to the University's collegiate community.

Among those honored were: Steven E. Byrd, Ph.D., associate professor of Spanish and Portuguese and director of Latin American studies minor, who received the Debra J. Summers Memorial Award for Teaching Excellence; and Susan Gray, Ed.D., associate professor and chair, Department of Mathematical Sciences, who received the The Kenneally Cup for Distinguished Academic Service to Undergraduate Students. Lindsay M. Forrette, an animal behavior major, received the Jacques Downs Award for Academic Excellence.

Faculty Awards

The Kenneally Cup for Distinguished Academic Service to Undergraduate Students

Recipient
Dr. Susan Gray

Associate Professor and Chair, Department of Mathematical Sciences

The Debra J. Summers Memorial Award for Teaching Excellence

Recipient
Dr. Steven E Byrd

Associate Professor of Spanish & Portuguese,
Director of Latin American Studies Minor

Nominees
Leah S Bymers
Steven E Byrd
Alanna R Carlin
Teresa L Dzieweczynski
Jeri L Fox
Geoffrey K Ganter
Sarah R Gorham
Susan Jarmuz-Smith
Steven C Johnson
Amy E Keirstead
Shawn M Keough
Samuel A McReynolds
Julie L Mueller
Shireen A Rahman
Craig Tennenhouse
Bethany L Woodworth
Eric G E Zuelow

Graduate Student Awards

Graduate Student Award for Excellence in Research

Recipient
Meagan A Sims

Class of: 2013
Major: MS: Marine Sciences
Home Town: Portland, ME

Department of Marine Sciences, Outstanding Graduate Student, for Excellence in Teaching in GK-12 Classrooms

Recipient
Margaret M Meserve

Class of: 2013
Major: MS: Marine Sciences
Home Town: Kennebunk, ME
 

Undergraduate Student Awards - University

The Jacques Downs Award for Academic Excellence

For the most accomplished student in the senior class. Considerations for this award include academic achievement, scholarly work, and service.

Recipient
Lindsay M Forrette

Jacques Downs Award for Academic Excellence
Class of: 2013
Major: Animal Behavior
Home Town: Chicopee, MA

Nominees
Jeffrey G Duplisea
Lindsay M Forrette
James B Hankins
Colin A Longhurst
Cassidy D Peterson
Caitlin M Tetreau
Ashley C Tomaswick
Matthijs P van den Berg
Ethan G Wells

The Junior Award for Academic Excellence

For the undergraduate Junior who has excelled in his/her academics. Service contributions are also considered.

Recipient
Elizabeth M Carleton

Class of: 2014
Major: Mar Sci/MarBio Concentration
Home Town: Ithaca, NY

Nominees
Elizabeth M Carleton
Beth N Giguere
Natalie A Hardman
Anthony R Himes
Nicole E Hunter
Heather J McIlroy
Zachary J Rioux
Mallory J Stanton
Zachary C Swanson

The Sophomore Award for Academic Excellence

For the undergraduate Sophomore who has excelled in his/her academics. Service contributions are also considered.

Recipient
Ioana G Panaitiu

Sophomore Year Award for Academic Excellence
Class of: 2015
Major: Political Science
Home Town: Sfintu Gheorghe, Romania

Nominees
Meghan E Giles
Kayla Harris
Shamus G Higginbottom
Aidan L McParland
Maxwell S Metayer
Ioana G Panaitiu
Mathieu Provencher
Carolyn R Wheeler
Zethariah D Zielinski

Student Leader Award

Recipient
Gavin C Kuns

Class of: 2013
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Sandusky, OH

Nominees
Jeffrey G Duplisea
Nicole V Faircloth
Gavin C Kuns
Daniel L Morrissey
Dylan Christian Wing

Undergraduate Research and Scholarship Awards

Recipient
Brianna A Bisesti

Undergraduate Research and Scholarship Award
Medicine and Public Health
Class of: 2013
Major: Athletic Training
Home Town: Greene, ME

Recipient
Olivia L Hebert

Undergraduate Research and Scholarship Award for
Natural Sciences
Class of: 2013
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Westbrook, ME

Recipient
Colin A Longhurst

Undergraduate Research and Scholarship Award for
Social Sciences, Humanities and Arts
Class of: 2013
Major: Political Science and Mathematical Sciences
Home Town: Laramie, WY

The Experiential Education Award

Recipient
Emily M Campbell

Experiential Education Award
Class of: 2013
Major: Environmental Science and Sociology
Home Town: Dedham, ME

Nominees
Amanda D Braithwaite
Emily M Campbell
Andrew R Emery

The Global Education Award

Recipient
Royale S Hardenstine

Class of: 2013
Major: Mar Sci/MarBio Concentration
Home Town: Pine Grove, PA

Nominees
Bailey L Booras
Royale S Hardenstine
Erika A Streim

Scholar Athletes

Recipients

Lindsay M Forrette
Class of: 2013
Major: Animal Behavior
Home Town: Chicopee, MA

Emily E Lodge
Class of: 2013
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Alfred, ME

Tyler M Thomas
Class of: 2013
Major: Political Science
Home Town: Pleasantville, NY

 

Barry M. Goldwater Scholarship Recipient 2013

Joseph Langan
Class of: 2015
Major: Marine Science , Marine Biology Concentration
Home Town: Clifton Park, NY

Alumni Council Essay Scholarship Recipients

Carlos C Aguero
Essay: "Giving as an Alumni"
Class of: 2016
Major: Mathematics
Home Town: Coachella, CA

Leslie A Bardin
Essay: "Communities and their Effects on Personal Experiences"
Class of: 2015
Major: Health Wellness Occupational Studies
Home Town: Middletown Springs, VT

Aidan L McParland
Essay: "Potential to Power"
Class of: 2015
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Brockville, ON

Abby J Small
Essay: "The Future of Medicine"
Class of: 2014
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Caribou, ME

Tyler R Vunk
Essay: "Taking Care of our own: Alumni Support, Student Mentors and the Preservation of UNE's Extended Communities"
Class of: 2015
Major: English
Home Town: Edgartown, MA

Undergraduate Student Awards - Department Awards for Outstanding Students

(Alphabetical by department)

Jessfor G Baugh
Department of Arts & Communication

Outstanding Student - Art
Class of: 2013
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Kingston, NH

Gavin C Kuns
Department of Arts & Communication

Outstanding Student - Art
Class of: 2013
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Sandusky, OH

Brent F Bourgeois
Department of Arts & Communication

Outstanding Student - Communication
Class of: 2013
Major: Communications
Home Town: New Haven, VT

Kyle R Martin
Department of Biology

Outstanding Student - Biological Sciences
Class of: 2013
Major: Biological Sciences
Home Town: Portland, ME

Olivia L Hebert
Department of Biology

Outstanding Student - Medical Biology
Class of: 2013
Major: Medical Biology-Med Sciences
Home Town: Westbrook, ME

Erik S Poitras
Department of Business

Outstanding Student - Business Administration
Class of: 2013
Major: Business Administration
Home Town: Duxbury, VT

Ethan G Wells
Department of Business

Outstanding Student - Sport Management
Class of: 2013
Major: Sport Management
Home Town: Franconia, NH

Erica D Boehm
Department of Chemistry and Physics

Outstanding Student - Biochemistry
Class of: 2013
Major: Biochemistry
Home Town: Londonderry, NH

Matthijs P van den Berg
Department of Chemistry and Physics

Outstanding Student - Chemistry
Class of: 2013
Major: Chemistry
Home Town: Groningen, Netherlands

Molly A MacPherson
Department of Education

Outstanding Student (Elementary Level)
Class of: 2013
Major: Elementary Education K-8
Home Town: Tolland, CT

Jocelyn Koller
Department of Education

Outstanding Student (Secondary Level)
Class of: 2013
Major: English
Home Town: Palmerton, PA

Jocelyn Koller
Department of English

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: English
Home Town: Palmerton, PA

Emily M Campbell
Department of Environmental Studies

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: Environmental Science
Home Town: Dedham, ME

Caitlin M Tetreau
Department of History and Philosophy

Outstanding Student - History
Class of: 2013
Major: History
Home Town: Alton Bay, NH

James W Muller
Department of History and Philosophy

Outstanding Student - Philosophy
Class of: 2014
Major: English
Home Town: Nashua, NH

Hayley M Townsend
Department of Marine Sciences

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: Mar Sci/MarBio Concentration
Home Town: Sturtevant, WI

Margaret M Meserve
Department of Marine Sciences

Outstanding Graduate Student, For Excellence in Teaching in GK-12 Classrooms
Class of: 2013
Major: MS: Marine Sciences
Home Town: Kennebunk, ME

Colin A Longhurst
Department of Mathematical Sciences

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: Political Science
Home Town: Laramie, WY

Colin A Longhurst
Department of Political Science

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: Political Science
Home Town: Laramie, WY

Erika A Streim
Department of Political Science

Outstanding Student Pre-Law
Class of: 2013
Major: Political Science
Home Town: Gansevoort, NY

Chloe A Maiers
Department of Political Science

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: Political Science
Home Town: Woodbury, MN

Lindsay M Forrette
Department of Psychology

Outstanding Student Animal Behavior
Class of: 2013
Major: Animal Behavior
Home Town: Chicopee, MA

Anne A Leslie
Department of Psychology

Outstanding Student Neuroscience
Class of: 2013
Major: Neuroscience
Home Town: Bedford, MA

Andrea J Taatjes
Department of Psychology

Outstanding Student Psychology
Class of: 2013
Major: Psychology
Home Town: Essex Junction, VT

Zachary J Murray
Department of Society, Culture and Language

Outstanding Student - Languages
Class of: 2015
Major: Biochemistry/Pre-Pharmacy
Home Town: Millbury, MA

Amy L Farinelli
Department of Society, Culture and Language

Outstanding Student - Sociology
Class of: 2013
Major: Environmental Studies
Home Town: Auburn, NY

Erika A Streim
Women's and Gender Studies Program

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: Political Science
Home Town: Gansevoort, NY

Chloe A Maiers
Women's and Gender Studies Program

Outstanding Student
Class of: 2013
Major: Political Science
Home Town: Woodbury, MN

Department of Chemistry and Physics Awards

Presented at a Department Ceremony on April 26, 2013

Stephen C Butland
Department of Chemistry & Physics
ACS Division of Analytical Chemistry Award, Analytical Chemistry
Class of: 2014
Major: Biochemistry
Home Town: Saco, ME

Michael T Huber
Department of Chemistry and Physics
The American Institute of Chemists Student Award - Biochemistry
Class of: 2013
Major: Biochemistry
Home Town: Kennebunk, ME

Sean P Naughton
Department of Chemistry & Physics
ACS Division of Analytical Chemistry Award, Organic Chemistry
Class of: 2013
Major: Biochemistry
Home Town: Quincy, MA

Sean P Naughton
Department of Chemistry & Physics
Maine Section American Chemical Society Award
Class of: 2013
Major: Biochemistry
Home Town: Quincy, MA

Regina E Scalise
Department of Chemistry and Physics
The American Institute of Chemists Student Award - Chemistry
Class of: 2013
Major: Chemistry
Home Town: Newburfy, NH

Natalie A Sroda
Department of Chemistry & Physics
Service Award
Class of: 2013
Major: Biochemistry
Home Town: Goffstown, NH

University of New England Who's Who Among Students in American Colleges and Universities - 2013 Recipients

Nicholas M Adriance - Athletic Training
Sarah E Arpie - Mar Sci/Oceanography Concen
Jessfor G Baugh - Medical Biology-Med Sciences
Brendan T Bennett - Environmental Science
Hannah R Bielecke - Environmental Studies
Brianna A Bisesti - Athletic Training
Lauren E Blaisdell - Med Bio/Pre-Physician Asst
Emily-Anne B Boone - Medical Biology-Med Sciences
Brent F Bourgeois - Communications
Amanda D Braithwaite - Medical Biology-Med Sciences
Samantha N Cash - Mar Sci/MarBio Concentration
Anna R Clabaugh - Mar Sci/MarBio Concentration
Katie M Collier - Mar Sci/MarBio Concentration
Lauren S Eno - Environmental Science
Amy L Farinelli - Environmental Studies
Daniel C Featherstone - Political Science
Samantha J Fisk - Applied Exercise Science
Royale S Hardenstine - Mar Sci/MarBio Concentration
Ashley L Holmes - Communications
Chelsea M Hussey - Applied Exercise Science
Rose E Jacobson - Medical Biology-Med Sciences
Linda M Jordan - Mar Sci/MarBio Concentration
Samantha R Kenney - Biological Sciences
Kelsey M Kincaid - Medical Biology-Med Sciences
Gavin C Kuns - Medical Biology-Med Sciences
Danielle F Landry - Bachelor of Science in Nursing
Chloe A Maiers - Political Science
Kimberly H Martins - Applied Exercise Science
Justin A Moscone - Neuroscience
Joselle R M O'Brien - Medical Biology-Med Sciences
Melanie A Ostrowski - Animal Behavior
Amanda R Ouimette - Mar Sci/MarBio Concentration
Brett D Peterson - Sociology
Cassidy D Peterson - Mar Sci/MarBio Concentration
Codi A Riley - Business Administration
Stephanie R Sanderson - Applied Exercise Science
Marissa R Simoneau - Animal Behavior
Sam W Simpson - Applied Exercise Science
Cassandra M Smith - Environmental Studies
Erika A Streim - Political Science
Andrea J Taatjes - Psychology
Heather A Tatsak - Psychology
Devyn R Thomson - Elementary Education K-8
Ashley C Tomaswick - Athletic Training
Hayley M Townsend - Mar Sci/MarBio Concentration
Julia Townsend - Sociology
Megan E Trovage - Medical Biology-Med Sciences
Leah B Tustin - Psychology
Nattakul Vivattanakulpanit - Medical Biology-Med Sciences
Ethan G Wells - Sport Management
Katelyn L Yerardi - Athletic Training